Bejelentkezés

Már az újszülött babáknak is van ritmusérzéke

Hibaüzenet

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/userdata/web/smartacademy.hu/website/www/yamahazeneiskola/includes/file.phar.inc).

Írta: Bán Annamari  
2009. február 05. csütörtök, 02:00

A kisbabáknak is van ritmusérzékükNe aggódj, ennek a két napos kisbabának semmi baja. :) A felvétel aközben készült róla, amikor egy tudományos kutatásban vett részt, melyben a Magyar Tudományos Akadémia Pszichológiai Intézete és az Amszterdami Egyetem kutatócsoportja azt próbálta felderíteni, hogy vajon rendelkeznek-e babák bizonyos velük született zenei érzékkel és hogyan szemlélik a zenei világot, amely körülveszi őket.

Az újszülöttek már érzékelik az őket körülvevő hangokat. De vajon hogyan képezi le agyuk a zenét például? Erre voltak kíváncsiak a kutatók. 14 kisbaba vett részt a kísérletben, amely abból állt, hogy egy egyszerű rock ritmust, illetve variációit hallgatták, miközben rögzítették az agyuk aktivitását (ezért láthatók a képen az elektródák). Ha a ritmusból hangsúlytalan leütések kerültek ki, semmi különös nem történt az agyi aktivitást tekintve, ha viszont a hangsúlyos leütés hiányzott, a babák agya jelzett: nem az történt ugyanis, amit vártak.

A kutatás eredménye rávilágított arra, hogy a kizárólag az emberekre jellemző ritmusérzék tulajdonképp velünk születik, eleve belénk kódolt, vagy pedig az anyaméhben sajátítjuk el (a hallórendszer már születésünk előtt kb. 3 hónappal részben funkcionál).

Winkler István pszichológus, aki a kutatócsoportot vezette, felhívta a figyelmet arra, hogy a szülők ösztönösen dallamos és ritmusos beszédre váltanak, amikor kisbabájukhoz beszélnek. A kisbabák ritmusérzékelését a megkülönböztetetten emberi tanítási hajlandósághoz köti (a majmok például nem tanítják utódaikat). Ez a ritmusérzék szükséges ahhoz, hogy a baba alkalmazkodjon gondozója beszédéhez, és rájöjjön, mikor reagálhat arra. Winkler szerint a zene ilyen formájú megértése az emberi tanulást is szolgálhatja.

Kategória: