Motoszkál benned a gondolat: lehet, hogy nem hall jól a babád? Vagy a nagyobb gyermekeddel van probléma, de nem vagy biztos benne, hogy rossz a füle, vagy csak ?szelektív? hallása van? Hogyan tudsz kiigazodni rajta, és mikor kell az orvosi segítség?
Nem lenne jó, ha későn vennéd észre, hogy baj van, de az sem, ha ok nélkül pánikolnál? Van, amikor a kicsik hallásromlása egy kiadós náthára vezethető vissza: utána sokáig nem hallanak jól.
Első vizsgálatok
Az újszülöttel az első ?utad? a gyermekorvoshoz vezet, aki rögtön megállapíthatja, hogy a baba hallása rendben van-e. Általában már a kórházban megtörténik ez a vizsgálat, de a háziorvos is megismétli ezt az első látogatása alkalmával. Manuális, egyszerű eljárás: a baba háta mögött, a füle mellett ijesztő, nagy hanggal tapsol egyet. Így, ha a kicsi jól hallja az erős hangot, ijedt összerezzenéssel, sírással reagál?
Ha felmerül benned a kicsi hallásával kapcsolatban bármilyen problémának a gyanúja, ezt a vizsgálatot otthon is elvégezheted ? de nem kell minden hangnak erősnek, kellemetlennek lennie, kísérletezhetsz zenével vagy csörgőkkel is!
Hallási reakciók - és rá adott válaszok
Újszülött korban a kisbaba reflexes szinten csak hirtelen keltett, erős zajra, hangokra reagál.Átkaroló mozdulatokat végez, pislog, összerándul, vagy abbahagyja a mozgást. Sírása fokozatosan differenciálódik, így jelezve környezetének közérzetét, kívánságait.
Három hónapos kor körül, a már megfigyelhető reflex-válaszon kívül a zenére, dallamosabb csengő hangjára is figyel, az ismerős emberi hangokra megnyugszik. A harmadik hónap után, a csecsemő felhagy az éppen végzett tevékenységgel, tudtunkra adja, hogy észleli a hangot. Hat hónapos korban a síró gyermek a szeretett személy hangjára már akkor is megnyugszik, ha az látóterén kívül van ? keresi a hang forrását, a hang irányába fordul. A gagyogása egyre gazdagabbá, színesebbé, gyakoribbá válik.
Ha szakorvosi vizsgálat szükséges
Ha felmerül a probléma lehetősége, a gyermekorvos elküld gégész szakorvoshoz vagy audiológushoz. Az itteni vizsgálatok és az addigi tapasztalataitok alapján hamar kiderül, szükséges?e részletesebb hallásvizsgálat. Az egyik legpontosabb vizsgálat az úgynevezett BERA vizsgálat, amelynek során az agytörzsi hallásválaszt regisztrálják.
Ez altatásban történik, mert csak mozdulatlan, teljes nyugalomban lévő babákon tudják elvégezni. Mivel az első napokban-hetekben többen megfigyelik a baba hallását, általában azonnal meg is történik (kérdéses vagy kritikus esetben) a szűrővizsgálat, de legkésőbb féléves koráig el kell végezni.
Mikor kell nagyon odafigyelned?
Vannak olyan tényezők, esetek, betegségek, amikor sokkal nagyobb az esélye a baba halláskárosodásának? Figyelj oda jobban, ha előfordult esetleg újszülöttkori sárgaság, felső légúti gyulladások, terhesség alatti anyai fertőzések (pl. rubeola, CMV, herpes), terhesség alatti toxikus hatás (pl. gyógyszer), terhesség alatti anyai cukorbetegség, koraszülöttség, 1500 g alatti születési súly, 4 alatti Apgar érték, tartós gépi lélegeztetés születés után, szülési traumák, hypoxia, fertőzések (meningitis, mumps), anyagcsere?betegségek, autoimmun betegségek, leukaemia, daganat vagy ha a családban előfordul veleszületett nagyothallás.
Megfázásból eredő halláscsökkenés
Vannak olyan gyerekek, akik sokszor náthásak, esetleg emiatt rosszabbul is hallanak. Ennek az az oka, hogy a kisgyermek szervezete a különböző fertőzésekre többek között a nyirokszervek fokozott duzzanatával reagál. Ha megnagyobbodik az orrmandula, begyullad, nagyon sok nyákot termel, ellhelyezkedése miatt pedig akadályozza a szabad légzést, az arcüreg, illetve a fülkürtök szellőzését, felléphet kismértékű és nem tartós halláscsökkenés.
Hogyan gyógyíthatod?
A következő módokat használhatod a gyermek náthás, halláscsökkent állapotának javítására:
? homeopátia (szakember tudja megállapítani, pontosan melyik szer szükséges!)
? fülgyertyázás (gyulladás vagy kifakadt fülnél tilos!)
? inhalálás orrcseppel kiegészítve (vigyázz, nehogy leforrázd!)
? illóolajos párologtatás (csecsemőknél nem annyira javasolt)
Hova fordulj, ha baj van?
Először a házi gyermekorvosodnak szólj, aki gégészeti szakrendelésre küld majd. Ott, ha az indokolt, kaphattok beutalót hallásvizsgálatra. Ilyen rendelések működnek az ország gyermekklinikáin, és a gyermekkórházak gégészetein, esetleg 1-1 audiológiai centrumban.
Az enyhe fokú hallássérülés főbb jellemzői:
- a szóvégek elhagyása a beszédben és az írásban
- a beszédben emeltebb hangerő használata
- a gyakori visszakérdezés, ismétlésre való igény
- társalgás közben szájról olvasásra való támaszkodás
- halk beszédben a szavak gyakori félreértése, bizonytalan visszaadása
- nehezen irányítható és leköthető figyelem, túl nagy mozgásigény, fáradékonyság
- a képességnek nem megfelelő tanulási teljesítmény
Szerző: ruzsonyiági