Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/userdata/web/smartacademy.hu/website/www/yamahazeneiskola/includes/file.phar.inc).
beküldte: mbela
be 2010, augusztus 22 - 20:06
Egy harapás az almába és felszisszenünk. Ugye nem szeretnénk, hogy gyermekünk is így járjon? Ezért fontos, hogy már a kezdetekkor jól tanítsuk meg a helyes használatot.
Egy felmérés szerint a magyar lakosoknak az európai átlagnál sokkal rosszabb állapotban vannak a fogaik. Már akiknek még meg vannak. Ne hagyjuk, hogy a gyerekeink illetve mi is a szüleink sorsára jussunk.
Ime, néhány tipp, hogy kerülhetjük el ezt az utat.
Az elszíneződött harapásnyom, a rózsaszínné változott fogkrémhab egyértelműen a gyulladás nyoma. A száj elsősorban akkor vérzik, hogy ha a szájban elszaporodtak a káros baktériumok. Idővel ez a fertőzés a fogakon kívül az egész állkapocsra is kiterjedhet. Ez a foggyulladás. A gyulladás azért veszélyes, mert az álkapocs csontjait is érinti, amelyben a foggyökerek helyet foglalnak, ennek következtében a fogak kilazulnak, és később kihullnak. Vegyük komolyan a vérző nyomokat!
De mik is a helyes fogmosás tippjei? A jelszó: Napi 3x3 perc az egészséges fogakért!
1. Fogunkat minden étkezés után mossuk meg, naponta egyszer a lehető legalaposabban.
2. Használjuk a fogunknak megfelelő fogkefét. A legtöbb esetben a lekerekített fejű, közepesen kemény szőrű, rövid fejű a legmegfelelőbb.
3. Fontos, hogy a fogkefét ne nyomjuk rá túl erősen! A túlzott súrolás hatására a fogíny lejjebb csúszhat és az érzékeny fognyak láthatóvá válik. Tehát ha a gyerekeknek azt mondjuk: Alaposan! Akkor emellé mondjuk azt is, hogy ezt nem erősségben fejezzék ki.
4. Először a fogak külső, majd a belső felét tisztítsuk meg körkörös mozdulatokkal, a fogkefe szőre eközben mindig a fogíny felé mutasson.
5. Lényeges, hogy lassan haladjunk előre, minden részen hosszabb ideig időzünk, és különösen alaposan tisztítsuk meg a fogíny alatti részt. Utoljára vegyük rá a rágófelületeket ? ha mindezt már begyakoroltuk, három perc alatt elkészülünk a fogmosással!
6. Fogkefénket két ? háromhavonta cseréljük, mielőtt a kefe szőre elhajlana. Ez az elektromos fogkefére is vonatkozik. Az elektromos fogkefe saját mozgása megkönnyíti a fogmosást, a hibás használat azonban nagyobb kárt okozhat. Ha biztosra akarunk menni, olyan képszüléket válasszunk, amelyiktől nagy nyomás hatására kikapcsol.
7. Olyan fogkrémet használjunk, amelyik triclosant vagy cink-flouridot tartalmaz. Ezek az anyagok csökkentik a gyulladást, megölik a baktériumokat, és bizonyos mértékig még az állkapocscsontok leépülését is akadályozzák. A habot köpjük ki, ne öblítsünk rá vízzel ? akkor keményebb lesz a fogzománc.
8. A fogközöket legjobb naponta fogmosás előtt fogselyemmel ( a nem viaszozott jobban tisztít) vagy ? a fogközök nagyságától függően fogpiszkálóval megtisztítani.
9. A szájvíz nem helyettesíti a fogkefét, mivel nem oldja le a fogkövet. Fogmosás után azonban részben megakadályozatja annak újraképződését (ugyanez igaz a szájzuhanyra is!)
Félévente mindenképp nézessük meg a fogakat szakemberrel. A lukas fogakat be kell tömni, akinek fogköve van, pedig szedesse le!
Ezek nem nagy erőfeszítések és cserébe sokáig a saját fogainkkal haraphatunk!